
"Теоброма какао" или какаово дърво е малко (4-8 м височина) вечно зелено дърво от семейство Sterculiaceae, родом от тропическите региони на Америка. Семената му се използват за направата на какаов прах, от който се правят какао и шоколадови изделия.
Какаовото дърво се нуждае от влажен климат и редовен дъжд, както и от подходяща почва. Листата му са с дължина между 10-40 см и ширина от 5 до 20 см. Отровните листа на дървото съдържат кремообразна, напомняща на мляко течност с неприятен вкус. Цветовете на какаовото дърво не се опрашват от пчели, а от малки мушици Forcipomyia. Плодът на какаовото дърво е яйцевиден, с дължина от 15 до 30 см и ширина от 8 до 10 см. Цветът на узрелия плод е жълто - оранжев и тежи около 500 гр. и съдържа между 20 и 60 семена, като всяко от тях съдържа значително количество мазнина – 40-50%, под формата на какаово масло. Дървото започва да ражда, когато е достигнало четири или пет годишна възраст.
Какво съдържа какаото?
Мазнини - какаовите зърна съдържат голям процент масло (бутерумкакао). В състава на какаовото масло влизат глицидите на палмитинова (23-25%), стеаринова (31-34,5%), олеинова (39-43%) и линолова (до 2%) киселина. Маслото на какаото представлява еднородна, сравнително плътна хрупкава маса с жълтеникав цвят. Има слаба миризма и приятен маслен вкус. При температура 30-34° С се превръща в прозрачна, масловидна и жълтеникава течност. Трябва да се съхранява в подходяща опаковка, за да се избегне гранясването му. Високото съдържание на мазнини отличава какаовото питие от всички останали ободрително действащи питиета. Благодарение на тях то има висока калорична и хранителна стойност.
Растителен протеин - сравнително богато е на белтъчни вещества, като това зависи от сорта. Въпреки голямото разнообразие на аминокиселини в какаовия протеин и прибилизетелно количество на чист белтък от 25%, какаото и обикновеният шоколад не са такъв важен източник на протеин, както би могло да се очаква. Това е така, защото под 40% от протеините биват наистина използвани от тялото и някои от тях се губят или преобразуват при обработката им.
Захар - какаовото зърно съдържа доста въглехидрати, но повечето от тях са скорбяла, разтворими и неразтварими фибри. Много малка част са прости захари. 100 грама какао на прах съдържа около 37- 40 г въглехидрати.
Aнтиоксиданти - какаовите зърна съдържа полифеноли (близки до тези във виното), които отсвоя страна имат добри антиоксидантни свойства, полезни за здравето. Тези съединения се наричат флаванойди и включват катехин, епикатехин и процианидин. Флавоноидите повишават устойчивостта на капилярите, стимулират сърдечната дейност, имат диуретично, противовъзпалително и антибактериално действие, влияят на обмяната на йода и калция в организма.
Теобромин - теоброминът е много лек стимулант с леко диуритично действие. Важно е да се знае, че той може да е токсичен за животни като кучета, котки, папагали и коне.
Кофеин - какаовите зърна съдържат малко количество кофеин, много по-малко от кафето или дори чая.
Фенилетиламини - те са слаби антидепресанти и стимуланти, подобни на произвежданите от самото човешко тяло допамин и адреналин.
Серотонин - какаото и шоколадът могат да повишат нивото на серотонин в мозъка.
Основни минерали - какаовите зърна са богати на магнезии, калци, желязо, цинк, мед, калий и манган.
Витамини - A, B1, B2, B3, В5, C, E.
Царство: | Plantae | Растения |
Отдел: | Magnoliophyta | Покритосеменни |
Клас: | Magnoliopsida | Двусемеделни |
Разред: | Malvales | |
Семейство: | Malvaceae | Слезови |
Подсемейство: | Byttnerioideae | |
Род: | Theobroma | |
Вид: | T. cacao | Какаово дърво |
Ползи за здравето
В зърната на какаото се съдържа много полезно вещество - флаванол, който е в състояние значително да подобри кръвообращението в мозъка.
Какаото сваля кръвното налягане. Антиоксидантните свойства на какаото са признати в целия свят. Само 50 грама черен шоколад съдържат толкова антиоксиданти, колкото има в цели 15 чаши прясно издецен портокалов сок или 6 зрели ябълки. Да изпиете толкова сок, ще ви дойде в повечко, нали... Но пък петдесетте грама шоколад организмът ви няма да откаже. Веществата, съдържащи се в какаото, имат благотворен ефект върху обмяната на веществата.
Изследванията на смъртност от сърдечно-съдови заболявания, проведено в продължение на 15 години, са показали, че тя е два пъти по-голяма сред хора, които не са употребявали какаво, в сравнение с тези, които ядат редовно черен шоколад. Ежедневната консумация на богата на флаваноли какаова напитка може да направи обратими животозастрашаващите увреждания на кръвоносните съдове, свързани с диабета.
Проучването показва също така, че пиенето на напитки с високо съдържание на какаов флаванол значително намалява систоличното кръвно налягане - важен рисков фактор за сърдечно заболяване или инфаркт, и подобрява функцията на кръвоносните съдове с 47% в сравнение с консумацията на продукти с ниско съдържание на флаванол сред пациенти с тежко сърдечносъдово заболяване.
Това изследване подкрепя предишни открития, които откриват положителна връзка между консумираните какаови флаваноли и последвали подобрения в здравословното състояние на съдовете и способността им да „почиват”.
Какаото намалява риска от стомашни язви - което е много важно за тези, които по някаква причина не са в състояние да се хранят редовно. Всяка храна, богата на какао, намалява кръвното толкова, колкото чаша зелен чай или черен чай не биха могли, сочат те. Какаото намалява риска от сърдечен удар и други сърдечно съдови проблеми с 10-20%.
И какаото, и чаят съдържат полифеноли - клас химични вещества, за които е известно, че се отразяват благотворно на сърдечносъдовата система. В какаото обаче полифенолите са от различен тип - процианиди , които са по ефективни.
Поради голямото съдържание на мазнини какаото не се понася добре от жлъчно и чернодробно болни, от страдащи от различни храносмилателни смущения (гастрити, ентероколити и др.). При употреба в по-големи количества какаото може да причини раздразване на лигавицата на стомаха, изразено по-силно у хора, които страдат от гастрит, заболявания на червата, черния дроб и жлъчните пътища.
Доказано е, че 15 г какао на прах, разредено с 300 мл. вода, причиняват силна секреторна реакция от страна на стомаха. Ако същото какаово питие бъде приготвенос прясно мляко-бавно стомаха и дразненето е по-слабо. Какаото съдържа висок процент оксалова киселина, поради което е неподходящо за хора, предразположени към образуване на оксалатни пясъци и камъни в бъбреците.
